A Microsoft a napokban kiadta a következő generációs operációs rendszer és felügyeleti megoldás harmadik nyilvános előzetesét. Ebben már kipóbálható a Windows Server Containers technológia.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Windows Server 2016 és a System Center 2016 fejlesztése, a múlt hét második felében mindkét szoftverből megérkezett a Technical Preview 3, azaz a harmadik nyilvános előzetes. Mielőtt a szerzőink belemélyednek egy-egy terület újdonságaiba, érdemes átfutni, milyen fontosabb képességek érkeztek a TP3 generációs szoftverekben!
A Windows Server 2016 TP3 legfontosabb újdonsága a Windows Server Containers. A konténerezéssel lényegében operációsrendszer-szintű virtualizáció valósítható meg, az egyes konténerekben futó feladatok anélkül osztoznak az OS erőforrásain, hogy egymás működését zavarnák — lényegében minden konténer(be zárt alkalmazás) úgy érzékeli, hogy egyetlenként fut az adott operációs rendszeren, miközben valójában akár több tíz vagy több száz konténer is futhat párhuzamosan. Ennek a megközelítésnek az előnye a “teljes” szervervirtualizációval szemben az alacsonyabb erőforrás-használat: nem szükséges minden egyes feladathoz egy külön operációs rendszert futtatni önálló fájlrendszerrel és librarykkel, a konténerek azonos operációs rendszer fájljait és libraryjeit érik el. A két megközelítés közötti különbség az alábbi ábrákon látszik a legjobban:
Minden feladat önálló virtuális gépen fut, amelyek saját fájlrendszerrel és librarykkel rendelkeznek
A konténerbe zárt alkalmazások megosztoznak a host operációs rendszer erőforrásai, nincs szükség mindegyikhez külön guest OS-re
A konténeres virtualizációt új szintre emelte a nyílt forrású Docker projekt, amely egységes “csomagmodell” és felügyeleti eszközkészlet megalkotását tűzte a zászlajára. A Microsoft Azure egy ideje már támogatja a Docker konténerbe zárt alkalmazások futtatását, a Microsoft pedig tavaly ősszel azt jelentette be, hogy a Windows Server is Docker-támogatással bővül. Így a más ismert Docker infrastruktúrával lesznek kezelhetők a konténerek Windows Serveren is.
A Windows Server 2016ban kétféle konténeres virtualizációs technológia lesz elérhető: a Windows Server Containers, valamint a Hyper-V Containers. Utóbbi használata abban az esetben javasolt, ha a konténerekbe zárt alkalmazások nem azonos “trust zone”-ban vannak, tipikusan ilyenek lehetnek a multi-tenant környezetek. A Hyper-V konténerek saját kernellel rendelkeznek, amely kimondottan a konténerbe zárt alkalmazások futtatására optimalizált, így nem olyan erőforrás-takarékosak mint a Windows Server konténerek, de jóval kevesebb memóriát és háttértárat fogyasztanak, mintha egy teljes virtualizált operációs rendszer futna az alkalmazás alatt. A Hyper-V konténerek ugyanúgy kezelhetők a Docker eszközeivel mint a Windows Server konténerek.
A Windows Server Containers már kipróbálható a Windows Server Technical Preview 3-ban, amely innen tölthető le.
További olvasnivaló a témában:
What’s new in Windows Server 2016 and System Center 2016 Technical Preview 3
Containers: Docker, Windows and Trends
Announcing Windows Server 2016 Containers Preview
Microsoft and Mesosphere partner to bring Mesos’ container orchestration to Windows Server