Quantcast
Channel: Rendszerfelügyelet – cloudplatform
Viewing all articles
Browse latest Browse all 58

Linuxra is megjelenik a nyílt forrásúvá tett PowerShell

$
0
0

Váratlan, de nem előzmény nélküli: megnyitja a PowerShell forrását a Microsoft. Az erőteljes shellt és scriptnyelvet a vállalat Linux és OS X operációs rendszerre is elérhetővé teszi.

A Microsoft környezeteket üzemeltető vállalatoknál a legtöbb esetben előfordulnak más operációs rendszerek is, az adatközpontokban leginkább a Linux, a klienseken pedig az OS X nyer magának teret. Annak érdekében, hogy az üzemeltetők egységes eszközöket tudjanak használni a rájuk bízott környezetek felügyeletére, a Microsoft megnyitotta a PowerShell forrását és Linux, valamint OS X rendszereken is hozzáférhetővé tette azt. Így a Windows operációs rendszereken a PowerShellt használó adminok a többi környezetben is használhatják a számukra megszokott eszközt, a Linux adminok pedig kapnak egy gazdag interaktív shellt és objektumorientált scriptnyelvet, amely strukturált adatok (JSON, CSV, XML, stb) és REST API-k kezelésére (is) optimalizált. Hogy mi mindenre képes a PowerShell egy ilyen vegyes környezetben, azt ezekben a demókban lehet megnézni.

A mai bejelentés értelmében a .NET-re épülő Windows PowerShell, valamint a .NET Core-on alapuló PowerShell Core egyaránt nyílt forrásúvá válik, és a PowerShell megérkezik Linux és OS X operációs rendszerekre is. Nyílttá válik a parser és compiler, az engine, maga a PowerShell nyelv, a PowerShell Remoting, valamint a PowerShell részét képező cmdletek is (Microsoft.PowerShell, Microsoft.WSMAn, System.Management.Automation, PowerShellGet).

Maga a PowerShell ISE továbbra is csak Windows platformon lesz elérhető, más operációs rendszereken a nyílt forrású PowerShell Editor Services használata javasolt, amely révén változatos szerkesztőket lehet felkészíteni a PowerShell értelmezésére és futtatására. A Linux-disztribúciók közül az Ubuntu 14.04 és 16.04, valamint a CentOS 7 és Red Hat Enterprise Linux 7 változatokra azonnal elérhető a PowerShell, a többi disztribúcióra pedig később érkezik.

Az Operations Management Suite felügyeleti szolgáltatás részeként elérhető Automation is a PowerShellre épül. A mostani bejelentéssel az OMS sokkal izgalmasabb szolgáltatássá válhat a nagy Linux-telepítéseket is üzemeltető szervezetek számára, amelyek az OMS Automationön keresztül a PowerShell runbookokat Linux szerverekre is érvényesíthetik (ehhez egyelőre OpenSSH szükséges, később azonban direkt módon fog működni). Emellett természetesen az OMS Automation továbbra is tud DSC (Desired State Configuration) konfigurációkat érvényesíteni Linux gépeken. (A DSC-ről részletesen itt lehet olvasni.)

A PowerShell forrásának megnyitásáról bővebben ebben a blogbejegyzésben lehet részletesen tájékozódni. Magáról a PowerShellről kiváló információforrás Soós Tibor egyre bővülő, online is elérhető könyve, amely a www.powershellkonyv.hu oldalon érhető el.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 58